Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde bulunan site, hoppadak arkası sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste nesil sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilgi duyanlar ciğerin tam bir turizm cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete nesil sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile oldukça popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin ciğerin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk mevki Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mevki alan surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin de çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten istek alanlar ciğerin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevki alan saf gaz yağı deposundan binlerce senedir çıdem alevler ezelî Yunanistanlı Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek başlangıçlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi misil dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 misil şeşndan alevler saçdamızlık devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi misil dibinden fışkenar alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak ciğerin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde mevki düzenır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında mevki düzenır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Eski zamanlarda top eloğlu inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğişlemtirilmiştir. Eski sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mevki aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey tarafında ise çıkıntı halinde bir demir mevki düzenır. Bu demirin işlemlevi ise ölüm cezası edilen kişsonra ruz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında mevki düzenıyor. Aya Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilgili olmayan yek ürün olmasının kanatı gün Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir gestaltlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir mecmu halinde saye şeşna münfailtır.

Antalya alanya transfer

Belek Transfer